Gaye Berkmen

Upcycle (İleri Dönüşüm) ve Seramik Sanatçısı

Boğa burcunun elementi olan toprak ile güzelliğin ve estetiğin gezegeni olan Venüs’ün etkisinde kalarak sanat ile iç içe büyümüş olan Gaye Kalaba Berkmen, dönüştürülmüş objelere ayrı bir ilgisi olmuştur.

Yaratıcılığın ve orijinal fikirlerin doğduğu coğrafyalardan biri olan ABD ülkesine yaptığı gezilerde sanatına bugün ilham veren fikirler tohumlarını atmış, yıllar sonra bütün bu tecrübeleri bugün kendi atölyesinde uygulamaya geçmiştir.

Turizm ve Otelcilik yüksek eğitimi almış, çeşitli turistik bölgelerde otel ve restoran işletmeciliği yapmış fakat spor ve sanattan uzak kalmayı başaramamıştır. Marmaris Gölenye Art Center ‘da bir dönem küratörlükte de yapan Gaye Berkmen, 15 yıl profesyonel tenis oynamış, 4 Uluslararası Turnuvada Milli olarak ülkemizi temsil ederek yurt dışında müsabakalara katılmıştır.

Atölye çalışmalarına ilk olarak seramik ile başlayan sanatçı bugüne kadar 4 kişisel, 12 karma sergi açmış, çalışmaları ile Türkiye genelinde 5 sanat festivaline katılmıştır.

Çalışmalarına Adana’da devam eden, bir kadın ve bir anne olan sanatçı bölgede kadın istihdamının artmasını sağlamak için oluşturulmuş çeşitli kadın girişimciliğini destekleme gruplarında görev almaktadır.

Çevreci ve eşitlikçi yaşam anlayışı onu genç yaşlarda sokak hayvanlarını koruma ve sahiplendirme dernek başkanlıklarına taşımış, yüzlerce köpek dostu aile sahibi yapmıştır. Atölye çalışmalarından elde edilen gelirlerin bir kısmı halen barınaklara ve sokak hayvanlarının bakımı için kullanılmaya devam etmektedir.