Yasemin Kalaba

Ressam

Sanatçı bir ailede doğup büyüyen ve bütün çocukluğu Adana’daki evlerinin duvarlarını, kitap kapaklarını,karton kutuları hatta boş bulduğu tüm yüzeyleri boyayarak geçiren Yasemin’in ilk hayali Güzel Sanatlar Akademisinde okumaktı.

Aynı Tarihte 3 bölüm birden birincilik kazandığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim bölümünü aynı başarıyla bitirdi. İkinci hayali Akademiye Hazırlık Atölyesi açmaktı. İstanbul’da çok sevdiği Moda semtinde mezun olduğu okula girmeyi hedefleyen adaylara dersler veren bir okul-atölye açtı.

2000’li yılların başında sinema sektörünün duayen yapımcıları tarafından fark edildi. Uzun metraj film çalışmalarında dekorları, kostümleri ve aksesuarları kara kalem çizen sanat yönetmeni olarak önemli bir istatistiğe de imza attı. On iki sene devam eden Sanat Yönetmenliği hayatında 4 Altın Portakal kazanan filmde görev aldı. USA Miami’de geçirdiği 4 sene sonrası Ülkesine geri dönüş yaptı. Film sektöründe ise faaliyetleri halen devam etmektedir.

Aynı zamanda Sanatçı Gaye Berkmen atölyelerinde bireysel çalışmalarını sürdürmekte , atölye ve iş hayatından arta kalan zamanlarında ailelere özel Sanat ile terapi çalışmalarını kabul etmektedir.